ana sayfa | kayıt | giriş | ayrıntılı liste | reklam | üyeler | haberler
Loading
TEXT Reklam
TEXT Reklam
Görüntülü Chat
TEXT Reklam


Facebook, Twitter


SON HABERLER
Copa America'nın y
Harika Avcı görme
Apple Watch Türkiy
Halk otobüsleri ze
Selçuk Şahin imzay
O ilçede kanser ne
PKK'nın kaybı tels
Shakhtarlı Fred do
Bursalı dolandırıc
'Tutamadım, elimde
Muş'ta sıcak geliş
Mahsun'un villası
Fırıncıya parfüm y
Bu gün'e dikkat
Samsung'dan şarz'd
Takipçisiyle görgü
Fatih hoca benimle
THY Fenerbahçe'ye
Otomobil devine şo
Güneş yanığı bu ha
Kız meselesi yüzün
Petrolde kan kaybı
Erdoğan'dan 3 döne
Bursa'da dövülen t
Eşim beni dövüyor
Şimdi de aramalı t
Bursa'da alkol kom
MİT'ten 6 il için
Taksim Meydanı'nda
Bursa'da YDG-H zan
Galatasaray'a sürp
Jetler PKK kamplar
Murat Boz'un Motor
Durak kahyası sürü
Erdoğan intihar ed
Kenan sofuoğlu'nun
Ozan Tufan'a 50 bi
Arap tuırist kebap
Bağkur borçluların
Görme engelli pehl


EKLEYİN
Açılış sayfası yap
Sık kullanılanlara ekle
 soner57.blogspot.com/   soner57Yukarı Doğru SıralaAşağı Doğru Sırala

 

Mehmet Ali Talat'tan barış şartı

Haber Tarihi : 27.08.2008 17:30
KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali talat, Kıbrıslı Türklerin kazanılmış haklarını ortadan kaldıracak bir anlaşmanın kendileri için düşünülemeyeceğini söyledi.

talat, İstanbul Ticaret Odası'nı (İTO) ziyaret ederek, İTO Başkanı Murat Yalçıntaş ve yönetim kurulu üyeleriyle öğle yemeğinde bir araya geldi. Yemekten önce konuşma yapan talat, İTO'da bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, İTO'nun KKTC'nin ekonomik kalkınmasına destek verebilecek nadir kuruluşlardan biri olduğunu kaydetti.

talat, İTO'nun desteğini her zaman yanlarında bulduklarını ifade ederek, 'Barış yapmak kolay bir iş değil. Savaşmak daha kolaydır. Birçok insan değişik görüşler ortaya koyar. Büyük tartışmalar, abartılar olur. Sonuçta haksız yere sadece halkınızın mutluluğunu ve refahını istediğiniz için çeşitli biçimlerde suçlanırsınız' dedi.

Kıbrıs'ta yeni bir sürecin başlayacağını belirten talat, yeni bir çözüm planı hazırlayacaklarını fakat kendilerini zor günlerin beklidğini söyledi.

talat, 'Elbette ki Kıbrıslı Türklerin kazanılmış haklarını ortadan kaldıracak bir anlaşma bizim için düşünülemez. Sonuçta haklarımızı koruyan, Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs'ta gelecekte de güven içinde, müreffeh bir yaşam sürmesini sağlayacak bir anlaşmaya ulaşmak için çalışacağız. Biz iyi niyetle hareket edeceğiz. Aynı iyi niyeti karşı taraftan da bekliyoruz' diye konuştu.

talat, bu sürecin Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yürütüldüğünü ve her koşulda KKTC'yi destekleyen Türkiye'nin bu desteğinin devam edeceğinden emin olduklarını belirtti.

Daha sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan talat, Kıbrıs Rum kesimi lideri Dimitris Hristofyas'ın, 'Güzelyurt verilmeden çözüme ulaşılamayacağı' şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine, 'Bu konular masada konuşulur. Masa dışında pazarlık unsurlarını konuşmamaktan yanayım. En azından şimdilik. Eğer Rum tarafı bu tutumunu sürdürürse tabii ki tılsım bozulur. Ama şimdilik masa dışında pazarlık konularını konuşmamakta kararlıyım' dedi.

'3 Eylül'de törensel bir görüşme olacak'

KKTC Cumhurbaşkanı talat, 3 Eylül'de nasıl bir görüşme sürecinin olacağının sorulması üzerine, bu görüşmenin biraz törensel olacağını, çünkü Hristofyas'ın o gün öğleden sonra yurt dışına gideceğini kaydetti.

talat, 3 Eylül'de yapılacak görüşmede yöntem üzerinde konuşulacağını ifade ederek, 'Bunlar belirlendikten sonra esas tam hızlı görüşme süreci 11'i gibi başlayacak. İlk toplantı prosedürle ilgili, biraz da törensel olacak' dedi.

Pile köyündeki olaylarla ilgili soru üzerine de talat, bu tür olayların geçmişte daha fazla olduğunu kaydetti. Bu olayları Güney Kıbrıs'taki fanatik unsurların yaptığını ifade eden talat, 'Bunu yapan belli provokasyon amacıyla kışkırtma amacıyla yapıyor. Kıbrıs sorunu çözüldükten sonra da bu olaylar olacak. Bu kesin. Ama bunu yönetebilmemiz lazım. Maalesef her yerde olduğu gibi Kıbrıs'ta da fanatizm var ve olacak. Bunu ortadan kaldırmak zaman alacak' diye konuştu.

'Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlığının Rusya tarafından tanınması ve bunun bölgede nasıl bir değişikliğe yol açacağı konusundaki görüşlerinin sorulması' üzerine Mehmet Ali talat, hiçbir halkın zorla, başka bir ülkenin boyunduruğu altında yaşatılamayacağını, bu yüzden de Güney Osetya ve Abhazya halkının iradesine saygılı olduktlarını kaydetti.

talat, 'Kıbrıslı Türkler olarak biz de benzer olayları yaşadık. Bize yardım elini uzatan ve tanıyan Türkiye oldu. Kıbrıslı Türkler, kendilerine saldıran Kıbrıslı Rumların boyunduruğu altında yaşamama kararlılığını birçok defa ortaya koydu. Dolayısıyla biz Güney Osetya ve Abhazya halkını çok iyi anlıyoruz ve saygı duyuyoruz' dedi.

talat, bu bağımsızlık ilanının bölgeyi nasıl etkileyeceğinin şimdiden bilmenin zor olduğunu da söyledi.

Güney Osetya ve Abhazya'nın bağımsızlık ilanından sonra KKTC'nin bağımsızlığının tanınması yönünde bir çağrıda bulunup bulunmayacağının sorulması üzerine talat, 'Biz bir çözüm sürecindeyiz. Çözüm sürecinde hedefimiz iki kesimli, siyasi eşitliğe dayalı, iki kurucu devlete dayalı federal bir yapı oluşturmak. Dolayısıyla bizim hedefimiz çözümle dünya ile bütünleşen federal birleşik Kıbrıs yaratmak. Şu andaki politikamız bu' dedi.

Kaynak: Lifeinbursa.com

   

REALIST HABER
GOPÜ'de özel yetenek sınavı yapıldı     (27.08.2008 17:15)
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi (GOPÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nun (BESYO) özel yetenek sınavı atletizm branşındaki etaplarla devam ediyor....
Beşiktaş'ta 2. Nouma vakası     (27.08.2008 17:15)
Geçtiğimiz günlerde oynanan Antalyaspor-Beşiktaş Paf Ligi maçında '2. Nouma vakası' yaşandı. Pascal Nouma'nın 2003-2004 sezonunda Beşiktaş - Fenerbah...
Doğu'ya şok teşvikler verilmeli     (27.08.2008 17:00)
Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, ''Doğu'ya öyle bir teşvik vermeliyiz ki, bu Türkiye'nin her bölgesine verilen teşviklerden daha farklı, şok e...
Rusya ABD'yi delirtecek!     (27.08.2008 17:00)
Rusya, AB ve ABD ile resmen rulet oynuyor. Rusya, NATO'dan gelen ihtarlara rağmen bu kez öyle bir atak yaptı ki... NATO, Rusya'ya rest çekti. Ardında...
Partizan maçı Antep'e benzemez     (27.08.2008 17:00)
Fenerbahçe kaptanı Alex de Souza, Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu rövanşında oynanacak olan Partizan maçı hakkında açıklamalarda bulundu. Alex, Par...


 Basin ve Yayin
 Bilgisayar Internet
 Bilim
 Devlet ve Politika
 Egitim ve Ögretim
 Eglence
 Ekonomi Is
 Genel
 Hobiler
 Kültür,Sanat
 Müzik
 Saglik ve Tip
 Spor
 Turizm ve Ulasim
 Yasam ve Insanlar
 Iletisim
kadın moda sağlık
tavuk oyun
yabanci resimleri
sahra
yeni moda, yeni mo
besparasız blog
elektrik bilgi pay
İyisinek - sinema
vkontakteruss face
Ödev vakti
pasta tarifleri
altın fiyatları
soner57
demle.net : aklımd
oyun, kültür, tv,
moda modelleri
yeni private serve
Özge.net
eğlence müzik maga
tıp ders notları

oyun, kültür, tv,alternaturk enerji
Ödev vakti
Özge.net
demle.net : aklımd

 Realist Ziyaretçi
 Logo Gösterim
Tüm istatistikler

Ana Sayfa | Kayıt | Giriş | Ayrıntılı Liste | Reklam | Kurallar | SSS | Etiket | Haber | Üyeler | Thumbshots